رینوپلاستی ثانویه (جراحی بینی ترمیمی) چیست؟

اتاق عمل جراحی بینی
مراحل آماده شدن برای عمل زیبایی بینی
آوریل 16, 2018
آندوسکوپی سینوس
آندوسکوپی سینوس
آوریل 16, 2018

رینوپلاستی ثانویه (جراحی بینی ترمیمی) چیست؟

رینوپلاستی ثانویه (جراحی ترمیمی بینی) چیست؟

رینوپلاستی ثانویه یا جراحی ترمیمی بینی به مواردی اطلاق می‌شود که فرد از نتایج عمل رینوپلاستی اولیه خود ناراضی باشد که این نارضایتی ممکن است برای اشکالات تنفسی اصلاح‌نشده یا ناشی از عمل و یا نارضایتی از نتایج ظاهری و زیبایی بینی باشد.
همان جمله معروف «انسان جایزالخطا است » اینجا هم صادق است و همیشه نمی‌توان انتظار موفقیت صددرصدی در عملکرد یک جراح داشت و معمولاً بهترین جراحان بینی نیز در ۲ تا ۵ درصد موارد مجبور به انجام رینوپلاستی ثانویه می‌شوند. ولی همه می‌دانیم که برای فرد ناراضی – با این پیش‌فرض که انتظارات واقع‌بینانه و منطقی داشته باشد – این آمار و ارقام اهمیتی ندارد و مشکلی را حل نمی‌کند و به‌درستی به دنبال اصلاح مشکلات خودش است.
در کل جراحی ترمیمی بینی برای دو دسته از بیماران انجام می‌شود:
۱- در دسته اول، بیمار از ظاهر کلی بینی راضی است، اما از برخی ایرادات جزئی شاکی است؛ برای مثال، برآمدگی بسیار ناچیزی بر روی پل بینی باقی مانده یا اختلاف مشخص و قابل اصلاحی در اندازه سوراخ‌های بینی دیده می‌شود و یا نامنظمی محدودی در نوک بینی ناشی از جابجایی گرافت در این ناحیه وجود دارد که باید در عمل دوم رفع شود. در این بیماران، عمل جراحی ترمیمی بینی معمولاً عملی با پیچیدگی کمتر است و بیمار درمجموع از انجام عمل توسط جراح اول رضایت دارد و اعتماد به جراح از میان نرفته است. عموماً بیماران به خاطر چنین اشکال‌های جزئی برآشفته و مضطرب نمی‌شوند.

۲- در دسته دوم بیمار از ظاهر کلی بینی‌اش ناراضی است و یا اختلال تنفسی قابل‌ملاحظه‌ای پس از عمل به وجود آمده است و عمل جراحی ترمیمی بینی برای بازسازی نتیجه ضعیف عمل قبلی انجام می‌شود. این‌گونه از عمل جراحی ترمیمی بینی معمولاً پیچیدگی بیشتری دارد و بیمار درمجموع از انجام عمل توسط جراح اول ناراضی است و اعتماد به جراح از میان ‌رفته است. عموماً این بیماران به خاطر بدتر شدن ظاهرشان برآشفته و ناامید هستند و از کاسته شدن اعتمادبه‌نفس‌ و ایجاد مشکل در فعالیت‌ها و روابط اجتماعی‌شان رنج می‌برند.
علل مختلفی می‌توانند موجب عدم موفقیت در عمل رینوپلاستی و ناراضی بودن بیمار شوند (مانند پوست ضخیم و مشکلات زیاد قبل از عمل در بینی) ولی اگر بخواهیم صادقانه بگوییم اصلی‌ترین علت، همان اشکال در ارزیابی قبل از عمل و نحوه عمل جراحی انجام‌شده به‌وسیله جراح است.
تجربه‌ و مهارت جراح و همچنین دید هنری وی، ارزیابی و آنالیز صحیح پیش از عمل و تکنیک ظریف و دقیق جراحی در کسب نتیجه‌ مناسب رینوپلاستی نقش حیاتی دارند. ایجاد برش‌ها در مکان‌های نامناسب، برداشتن بیش‌ازحد غضروف و استخوان از پل بینی و همین‌طور غضروف‌های نوک بینی ـ که منجر به تضعیف حمایت ساختاری می‌شود ـ همگی ظاهری ناخوشایند و غیرطبیعی و تنفسی مختل را به همراه خواهند داشت؛ و موجب آشفتگی و ناامیدی فرد می‌شوند.

نکات بسیاری هستند که باید برای انجام رینوپلاستی ثانویه در نظر گرفته شود چراکه بینی یک عضو بسیار مهم در زیبایی کلی صورت است و با هر بار دست‌کاری آن شانس نتایج مناسب کمتر می‌شود و ازآنجایی‌که بینی در مرکز صورت و در معرض دید و قضاوت اطرافیان است عدم تناسب و بدشکلی آن بیشتر از هر عمل جراحی زیبایی می‌تواند روی جسم و روح فرد اثر منفی داشته باشد.در مطالب این بخش باهم به‌مرور جنبه‌های مختلف عمل جراحی ترمیمی بینی خواهیم پرداخت.

جراحی ترمیمی بینی| دکتر هوشنگ گرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *